Zaciąganie kredytu na kupno lub budowę nieruchomości oznacza nawet kilkudziesięcioletnie zobowiązanie wobec instytucji finansowej. W międzyczasie na horyzoncie mogą pojawić się zdarzenia losowe, które spowodują, że miesięczny budżet kredytobiorcy może zostać zachwiany, wymuszając poszukiwanie oszczędności. Istnieje wiele sposobów na to, by uchronić się przed przykrymi konsekwencjami nieregulowanych rat. Jedną z opcji jest przewalutowanie kredytu. Czy warto rozważyć ten krok?
Istota kredytu walutowego
Kredyt walutowy to wsparcie finansowe z banku w walucie innej niż złotówki. Jeszcze kilka lat temu każdy miał możliwość zaciągnięcia kredytu w najpopularniejszych walutach, co jednak oznaczało ryzyko związane z negatywną zmianą kursu. Boleśnie przekonali się o tym frankowicze, którzy w wyniku kryzysu stawili czoła licznym problemom finansowym, borykając się ze spłatą kredytu we frankach szwajcarskich.
Dziś mając na uwadze bezpieczeństwo finansowe pożyczkobiorców, Komisja Nadzoru Finansowego wydała Rekomendację S – dokument wprowadzający liczne obostrzenia w udzielaniu kredytów walutowych. Najważniejszym z postanowień było udzielanie kredytu wyłącznie w walucie, w której zarabia wnioskodawca o kredyt. Taką zasadę stosuje się od 2014 roku, a banki udzielają kredytów w najpopularniejszych walutach, takich jak euro, funt brytyjski, dolar amerykański oraz franki szwajcarskie.
Wprowadzone restrykcje spowodowały pomniejszenie oferty bankowej. Obecnie nie ma możliwości otrzymania kredytu gotówkowego w obcej walucie, zaś Polacy pracujący za granicą nie mogą ubiegać się o kredyt hipoteczny w złotówkach – taka opcja rozważana jest wówczas, gdy występujący o pożyczkę stara się o nią wraz z osobą zarabiającą w złotówkach.
Przewalutowanie kredytu
Z opcji spłaty kredytu w innej walucie mogą skorzystać osoby ze stosunkiem pracy, której skutkiem jest wynagrodzenie wypłacane w innej walucie. Na przewalutowanie kredytu decydują się osoby, które wróciły do Polski i znalazły tu źródło swojego utrzymania, lub odwrotnie – wyjechały w poszukiwaniu lepiej płatnej pracy. W każdym z przypadków pozostająca do spłaty kwota przeliczana jest na odpowiednią walutę po bieżącym kursie walutowym.
Operacja przewalutowania kredytu oznacza również dodatkowe koszty, które należy uiścić do banku. Kilkaset, a nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych kosztuje przygotowanie aneksu do aktualnej umowy kredytowej. Bank pobiera też prowizję za przewalutowanie, która w zależności od instytucji, może wynosić od 0,5 do 2 procent wartości salda kredytowego. Powyższe stawki ustalane są indywidualnie przez bank, w którym zaciągnięto zobowiązanie.
Czy warto przewalutować kredyt?
Na ten krok mogą zdecydować się osoby, u których pozostająca kwota do spłaty jest relatywnie wysoka. Przewalutowanie kredytu minimalizuje ryzyko kursowe, co wielu osobom zapewni poczucie stabilności. Przed podjęciem decyzji o zmianie waluty kredytu, warto zasięgnąć opinii fachowca i udać się do eksperta finansowego, który rozwieje wszelkie wątpliwości.
Partnerem materiału jest https://sprawdzonydoradca.pl/miasto/59-lodz.