E-Commerce i tworzenie kodeksów etycznych

E-commerce

19-05-2020

Będąc na początku drogi przy wdrażaniu e-commerce, przedsiębiorcy zastanawiają się które firmy tworzą kodeksy etyczne i czy rzeczywiście warto je tworzyć. Obecnie coraz więcej firm zaczyna je opracowywać, gdyż posiadanie zasad etycznych jasno precyzuje jakie jest przesłanie działalności firmy internetowej, jakimi zasadami się kieruje i jakie aspiracje posiada.

Które firmy tworzą kodeksy etyczne?

Zastanawiając się nad tym które firmy tworzą kodeksy etyczne można stwierdzić, że coraz więcej firm i pracowników czuje potrzebę opracowywania wewnętrznych kodeksów etycznych. Przykładem takiej firmy jest PKP, która opracowała kodeks etyczny w porozumieniu z pracownikami. Niespełna 80% pracowników oponowała za stworzeniem tego typu dokumentu.

E-Commerce i tworzenie kodeksów etycznych

Czym jest kodeks etyczny?

Kodeks etyczny to nic innego niż zbiór zasad i reguł, które przyświecają działaniom podejmowanym przez dane przedsiębiorstwo. Jasno precyzuje jaka jest wizja i misja firmy, jakie relacje mają być między pracownikami, a firmą, firmą a klientami itp.

Kodeks etyczny reguluje działalność wewnętrznych struktur firmy, określa założenia kultury korporacyjnej firmy oraz dąży do zainagurowania standardu oferowanych usług. Firma internetowa, która posiada taki kodeks etyczny wzbudza zaufanie w świecie wielu oszustów internetowych. Z pewnością klient wybierze firmę online posiadającą tego typu dokument, mając do wyboru firmę z kodeksem etycznym czy bez niego.

Dlaczego warto tworzyć kodeksy etyczne?

Głównym powodem, dla którego powstają kodeksy etyczne jest chęć usystematyzowania zasad, jakie panują w danym przedsiębiorstwie. Jest on tworzony po to, by w sytuacjach niejasnych i problemowych móc się do niego odwołać, gdyż w nim jasno i konkretnie zawarte są wymogi i oczekiwania. Ponadto, powstają także po to, by pełnić funkcję profilaktyczną i przeciwdziałającą wszelkim działaniom korupcyjnym, kradzieżom czy nieodpowiednim nadużyciom zasobów firmowych. Przydają się również w momencie ustalenia konsekwencji dyscyplinarnych w stosunku do osób zatrudnionych, które prezentują zachowania niezgodne z panującymi zasadami.  

 

 

Podobne artykuły