Jak skutecznie radzić sobie ze stresem?

Inne

30-07-2020

Chyba nie ma na świecie człowieka, który choćby raz w życiu nie odczuwał stresu. To powszechna reakcja organizmu wszystkim dobrze znana. Bardzo ważne jest oswojenie się z tym zagadnieniem i opanować techniki, służące do radzenia sobie z nim na co dzień. Jak zatem efektywnie go zwalczyć? Oto kilka podstawowych sposobów na walkę ze stresem.

Stres – wyjaśnienie terminu

Stres to inaczej reakcja organizmu ludzkiego na pewne wydarzenia, które spowodowały destabilizację sytuacji życiowej człowieka, które obciążają lub uniemożliwiają człowiekowi skutecznie sobie z nimi poradzić. Wspomniane wydarzenia często nazywane zostają mianem stresorów. Mogą mieć one podłoże fizyczne takie jak np. choroba czy katastrofa lub społeczne takie jak np. problemy w domu, żałoba itp. Występują różne rodzaje stresorów. Mówi się o stresorach zwykłych, które łączą się z codziennymi problemami np. przebita opona. Innym typem są stresory poważne, które powiązane są ze zmianami życiowymi. Najbardziej trudne są stresory katastrofalne, które oddziałują na grupę ludzi w bardzo szkodliwy sposób. Dobrym jego przykładem może być wojna lub zamach terrorystyczny.

Jak skutecznie radzić sobie ze stresem?

Sposoby radzenia sobie ze stresem

Jest kilka podstawowych wskazówek dotyczących tego jak radzić sobie ze stresem. Po pierwsze trzeba w siebie uwierzyć. Często stres pojawia się w momencie jakiegoś wyzwania. Jeśli uwierzymy w siebie łatwiej nam będzie poradzić sobie z nim. Po drugie należy podchodzić do trudności jak do wyzwań. Każda sytuacja życiowa nas czegoś uczy, wyciąganie z niej dobrych wniosków pomoże zwalczyć pojawiający się przy nich stres. Bardzo ważne jest odpowiednie odprężenie, nie każdy umie robić to właściwie. Warto posiąść wiedzę na temat tego jak prawidłowo się relaksować. Aktywność fizyczna jest ogromnie ważna podczas różnych sytuacji stresowych. Nic tak nie rozluźnia jak dobra porcja wysiłku fizycznego. W przypadku silnych stresów czasem warto skorzystać z pomocy terapeuty czy psychologa, który pomoże nam zmienić postrzeganie obecnych w naszym życiu trudności.

 

 

Podobne artykuły