Telefon w roli skanera

Inne

02-09-2020

Współczesne telefony porównywane są często do kombajnów, które tak jak one zdolne są do wykonywania ogromnej ilości rzeczy. Wszystko dzięki temu, że posiadają szybkie procesory, coraz większe ekrany, niezliczone ilości pamięci, mnogość sposobów komunikacyjnych oraz znakomite aparaty fotograficzne. Telefon dzisiaj wykorzystywany jest nie tylko do wykonywania połączeń i wysyłania wiadomości jak miało to miejsce jeszcze kilka lat temu. Dziś wchodzi w rolę aparatu, kamery, karty płatniczej, odtwarzacza muzyki, telewizora, a nawet skanera. Tradycyjny skaner czy urządzenie wielofunkcyjne zajmuje mnóstwo miejsca, a przeciętny Kowalski nie korzysta z niego tak często jak mogło by mu się wydawać. Z powodzeniem telefon i odpowiednia aplikacja do skanowania są w stanie zeskanować określony dokument i to w jakości niczym praktycznie nieróżniącej się od skanu wykonanego w tradycyjny sposób.

Telefon w roli skanera

Wykorzystanie telefonu komórkowego do wykonania skanu pożądanego dokumentu jest niezwykle wygodnym i praktycznym rozwiązaniem. W każdym miejscu i o każdej porze jesteśmy w stanie zrobić skan i stworzyć dokument w formacie PDF, jpg czy jeszcze innym. Wiele programów do skanowania jest w stanie zidentyfikować określony tekst i zapisać go w pliku tekstowym. Wystarczy skorzystać z aplikacji systemowej bądź pobrać aplikację do skanowania. Na rynku jest wiele, z których możemy skorzystać niezależnie od posiadanego systemu operacyjnego. Każdy znajdzie odpowiednią aplikację do posiadanego oprogramowania.

Telefon w roli skanera

Aplikacja do skanowania

Google Dysk to systemowa aplikacja do skanowania występująca w telefonach, działających na systemie Android. Jeśliby z jakiś powodów nie znajdowała się w telefonie wystarczy ją pobrać z Google Play. By dokonać skanu trzeba wyszukać aplikację w telefonie, zalogować się na swoje konto Google, jeśli nie zostało to jeszcze dokonane. Jeśli jest się aktywnym użytkownikiem Google Drive to krok logowania jest już odhaczony. Wystarczy wyszukać symbol „+” w prawym, dolnym rogu ekranu i wybrać ikonę „Skan”. Następnie włączy się aparat i konieczne będzie odpowiednie nakierowanie aparatu na skanowany dokument – równolegle do niego przy odpowiednim oświetleniu, by niewidoczne były wszelkie cienie. Pomocne będzie włączenie lampy błyskowej oraz umieszczenie dokumentu w kontrastowej powierzchni. Dzięki temu aplikacja bez problemu rozpozna jego brzegi. Jeśli ma z tym problem, wówczas należy samodzielnie zaznaczyć odpowiedni format. Po dokonanym zdjęciu można go właściwie przyciąć dodać kolejne strony oraz wybrać jego kolor.

Jakość skanów wykonanych smartfonem

Trzeba przyznać, że skan wykonany telefonem przez odpowiednią aplikację, a następnie zapisany np. w formacie PDF wygląda znacznie lepiej w porównaniu ze zwykłym zdjęciem, wykonanym aparatem. Skan wykonany przez aplikację niczym się nie różni od tego wykonanego tradycyjnym skanerem, także z powodzeniem można z tego sposobu korzystać nawet przy skanowaniu bardzo ważnych dokumentów takich jak np. akty notarialne czy umowy bankowe.

 

 

 

Podobne artykuły