Na czym polega administrowanie nieruchomościami?

Inne

27-06-2022

Administrowanie nieruchomościami to profesjonalna usługa, która jest skierowana do wspólnot mieszkaniowych, prywatnych właścicieli nieruchomości, a także do deweloperów. Zarządzanie obiektami budowlanymi nie jest łatwym zadaniem i składa się na niego szereg różnych, niekiedy bardzo złożonych i skomplikowanych czynności, których realizacja wymaga szerokiej wiedzy, doświadczenia oraz sporego zaangażowania. Jego realizację warto powierzyć profesjonalnej firmie, która zdecydowanie najlepiej wywiąże się z tego zadania.

Wymagające i ważne administrowanie nieruchomościami

W wielkich miastach każdego roku powstają dziesiątki, a nawet setki nowych budynków mieszkalnych. Po ich oddaniu do użytkowania, każdemu z nich należy zapewnić odpowiednie warunki użytkowania, spełniające przepisy prawne. Obowiązek ten ciąży na wspólnocie mieszkaniowej, która może realizować go we własnym zakresie lub wspomóc się usługami doświadczonej firmy. Administrowanie nieruchomościami może być realizowane wyłącznie przed podmioty, które posiadają odpowiednie uprawienia – najczęściej są to wyspecjalizowane firmy, specjalizujące się w zarządzaniu i administrowaniu nieruchomościami.

W przypadku nowych nieruchomości, zadaniem administratora jest wyodrębnienie w nim lokali oraz ustanowienie statusu prawnego budynku. W gestii administratora leży także organizacja wspólnoty mieszkaniowej, prowadzenie wykazu lokali oraz czuwanie nad prawidłową realizacją wszystkich umów zawartych pomiędzy wspólnotą a dostawcami usług. Administrator czuwa także nad finansami nieruchomości – sporządza rozliczenia opłat, kontroluje płatności z tytułu czynszu i najmu oraz dba o czystość i porządek na terenie obiektu. Zakres jego obowiązków jest na tyle szeroki i zróżnicowany, że w toku swojej pracy korzysta ze wsparcia szeregu innych profesjonalistów – m. in. ekipy sprzątającej, konserwatorów, księgowych, elektryków i innych.

Na czym polega administrowanie nieruchomościami?

Jak wybrać najlepszego administratora nieruchomości?

Administrowanie nieruchomościami jest trudną, czasochłonną i wymagającą profesją. W związku z tym, znalezienie godnego zaufania, profesjonalnego i kompetentnego administratora stanowi nie lada wyzwanie, o czym przekonuje się wiele wspólnot mieszkaniowych stojących przed jego zatrudnieniem. Sprawę dodatkowo komplikuje powszechny dostęp do profesji administratora – w dzisiejszych czasach może nim zostać praktycznie każdy, co rodzi spore ryzyko zaangażowania do pracy osoby nieposiadającej potrzebnych na tym stanowisku umiejętności. Jest jednak skuteczny sposób, aby uniknąć możliwych problemów i od ręki zatrudnić profesjonalnego administratora.

Tym sposobem jest skorzystanie z usług profesjonalnej firmy, której wiodącą specjalizacją jest zarządzanie i administrowanie nieruchomościami. Takie firmy zatrudniają w swoich szeregach wszystkich profesjonalistów, których praca jest wymagana dla utrzymania obiektu we właściwym stanie technicznym, prawnym i finansowym. Podpisując z nią umowę, wspólnoty mieszkaniowe zyskują kompleksowe, całodobowe wsparcie oraz możliwość skorzystania z usług najlepszych profesjonalistów – zarządców, administratorów, prawników, księgowych, konserwatorów, techników i wielu innych, którzy od tej pory będą pracowali na rzecz jednej, konkretnej nieruchomości. 

Podobne artykuły