Skąd firmy telemarketingowe mają nasze numery telefonów?

Inne

26-05-2020

Regularnie wydzwaniający telemarketerzy potrafią wyprowadzić z równowagi każdego, nawet najbardziej cierpliwego człowieka. Obecnie stosowane przepisy nieco skróciły tę praktykę, jednak problem całkowicie nie zniknął. Tym, co zastanawia najczęściej jest fakt, skąd te firmy mają nasze numery telefonów? Oraz czy istnieje sposób, by zniechęcić ich pracowników do podejmowania prób kontaktu?

Uciążliwe telefony od telemarketerów?

Przepisy wdrożone w życie kilka lat temu miały na celu zakończenie nagabywania ludzi przez nieznane firmy. W praktyce jednak są one często omijane przez samych zainteresowanych. Znaczna większość osób nie może pogodzić się z tym faktem, jak również z tym, że numer telefonu dostał się w niepowołane ręce. Współczesne rozmowy z firmami telemarketowymi wyglądają nieco inaczej. Chęć sprzedaży danej rzeczy w bardzo korzystnej cenie jest przekazywana za pomocą różnych sztuczek. Wiele osób jest podatnych na piękne obietnice, dlatego ten proceder trwa w najlepsze. Należy jednak zastanowić się, skąd takie firmy dysponują naszymi numerami telefonów. Każdy, kto odbiera taki telefon powinien przede wszystkim o to zapytać. Często udzielane odpowiedzi są wymijające, ale wystarczy poprosić o imię i nazwisko osoby dzwoniącej. Następne kroki powinno skierować się do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych, gdyż jest to ewidentne naruszenie przepisów.

Skąd firmy telemarketingowe mają nasze numery telefonów?

Jak udowodnić nękające telefony od firm telemarketowych?

Należy przygotować się na to, że dzwoniące firmy będą zaprzeczały, jakoby nagabują kogokolwiek. Jednak jest na to sposób, wystarczy pobrać aplikację umożliwiającą nagrywanie przeprowadzanych rozmów. Istnieją również przypadki, kiedy firmy mogą wskazać, kiedy i gdzie została wyrażona zgoda na używanie danych osobowych konkretnej osoby. Czasami wina leży po stronie konsumenta, ponieważ robiąc zakupy na różnych stronach, w pośpiechu zaznacza się wszystkie zgody telemarketingowe. Wówczas takie telefony nie powodują naruszania przepisów, chyba, że zgoda w międzyczasie została wycofana.