Komornik sądowy w firmie – jak zatrzymać egzekucję?

Przedsiębiorca

26-06-2020

Firma, której majątek został poddany egzekucji komorniczej, musi spłacić swoje długi. Nie znaczy to jednak, że zajęcie czy to konta firmowego, czy ruchomości albo nieruchomości, musi uniemożliwić jej funkcjonowanie. W postępowaniu komorniczym nie chodzi o doprowadzenie do ruiny przedsiębiorcy, ale o odzyskanie długu. Zwrot długu nie może jednak oznaczać likwidacji firmy, chyba że sam właściciel zdecyduje się na ogłoszenie upadłości.

Co może zająć komornik w firmie?

Egzekucja komornicza w przypadku przedsiębiorstw obejmuje cały majątek firmy, a często również także majątek jej właściciela. Czyli komornik może zająć zarówno rachunek bankowy firmy (jeśli jest ich kilka, to może zająć je wszystkie), a także wszystkie ruchomości oraz nieruchomości, czyli budynki należące do przedsiębiorstwa, wszelkiego rodzaju urządzenia i maszyny, wyposażenie, a także samochody itd.

Jak widać, wkroczenie komornika do akcji może praktycznie zablokować funkcjonowanie firmy. Może, ale wcale nie musi. Wszystko zależy od reakcji właściciela i kroków, jakie podejmie. Istnieją na szczęście sposoby, aby pomimo egzekucji komorniczej w firmie, dalej funkcjonować. Co najważniejsze, z reguły sąd wspiera takie działania i umożliwia firmom normalne funkcjonowanie, poprzez wyłączenie z zajęcia komorniczego części majątku niezbędnego do działania firmy.

Czy można się odwołać od zajęcia komorniczego?

Ustawodawstwo przewiduje zatem możliwość odwołania się od zajęcia komorniczego. A raczej pozwala na wyłączenie części majątku dłużnika czy też majątku zadłużonej firmy, z której prowadzone są działania egzekucyjne, a które to części są niezbędne do prowadzenia działalności gospodarczej. Tego typu wyłączenie odbywa się na wniosek dłużnika. O tym, czy wskazana część majątku zostanie wyłączona, decyduje sąd.

Warto jednak pamiętać, że składając taki wniosek, dłużnik musi wskazać mienie zastępcze w zamian, za zwolnione urządzenia czy inne wyposażenie. Dodatkowo w kwestii komorniczego zajęcia firmowego konta bankowego, to nie może ono obejmować środków potrzebnych na wypłaty bieżących zobowiązań, takich jak np. wynagrodzenie dla pracowników czy środki na opłatę podatków oraz innych fiskalnych danin – w tym również alimentów czy rent odszkodowawczych.

Komornik sądowy w firmie – jak zatrzymać egzekucję?

Upadłość a zawieszenie egzekucji komorniczej

Jeśli przedsiębiorca zdecyduje się na ogłoszenie upadłości, w takiej sytuacji ma również prawo do złożenia wniosku o zawieszenie egzekucji komorniczej. Co prawda, nie dochodzi wtedy do odblokowania np. kont bankowych, ale komornik przestaje ściągać z nich pieniądze. Z drugiej strony dłużnik zyskuje możliwość korzystania ze zgromadzonych środków do prowadzenia działalności gospodarczej i np. zrealizowania postępowania naprawczego, każda wypłata odbywa się jednak pod kontrolą nadzorcy sądowego.

Furtka, z której warto skorzystać!

Dłużnicy bardzo często zapominają o tym, że cała machina egzekucji komorniczej ruszyła na wniosek wierzyciela. I to właśnie wierzyciel jest tą stroną postępowania, która może zatrzymać egzekucję komorniczą praktycznie na każdym jej etapie. Warto zatem spróbować porozumieć się z wierzycielem, nawet w czasie trwającej już egzekucji komorniczej. Może się bowiem okazać, że to najprostszy sposób na rozwiązanie swoich problemów.

Artykuł powstał we współpracy z: komornik sądowy Warszawa.