W Anglii możemy zdecydować się na założenie takiego rodzaju działalności gospodarczej jak Limited Company, Public Limited Company lub Partnership. Możemy skorzystać również z opcji samozatrudnienia, czyli tak zwanego self-employment, które jest odpowiednikiem naszej jednoosobowej działalności gospodarczej. Na który rodzaj działalności gospodarczej warto się, zatem zdecydować? Wybór zależy między innymi od tego, jakim budżetem dysponujemy czy też tego ile osób planujemy zatrudnić.
Samozatrudnienie
Jest to najprostszy sposób na założenie firmy w Anglii. Opcja ta jest dostępna tylko dla tych osób, które przebywają na terenie UK przez minimum 183 dni w roku. Do obowiązków osób, które zdecydują się na self-employment należy np. prowadzenie dokumentacji finansowej firmy oraz coroczne wypełnianie zeznania podatkowego (Self Assesment). Aby zarejestrować taką działalność musimy posiadać numer NIN, a adres naszego zamieszkania i adres naszej działalności musi znajdować się na terenie UK. Osoby, które założą taki biznes zobowiązane są do rozliczania podatku z HMRC oraz w przypadku przychodów powyżej 85000 £ do płacenia VAT raz na kwartał.
Limited Company (LTD)
Jest to odpowiednik polskiej sp. z o.o. Co istotne, jeżeli chcemy ją założyć to wcale nie musimy być rezydentem w Anglii. LTD należy zarejestrować poprzez wypełnienie formularza, który jak najbardziej można złożyć w formie online. Wówczas firma zostaje zarejestrowana w agencji rządowej Companies House. Ważne jest to abyśmy przy zakładani spółki zadeklarowali jej kapitał początkowy. Należy pamiętać, że LTD trzeba prowadzić w myśl zasad zawartych „Articles of association”. Takie spółki zobowiązane są także do płacenia Corporation Tax. Właściciel LTD w celu złożenia zeznania podatkowego musi wypełnić formularz o nazwie CT600.
Partnership
To odpowiednik polskiej spółki partnerskiej. W Anglii możemy założyć zwykłą spółkę partnerska lub tak zwana LLP, czyli spółkę partnerską z ograniczona odpowiedzialnością. W pierwszym przypadku każdy z partnerów zakłada samozatrudnienie, a następnie podpisuje z partnerami umowę w myśl, której wspólnicy dzielą się przychodami i stratami oraz samodzielnie opłacają swoje składki zdrowotne. Natomiast w LLP odpowiedzialność wspólników jest ograniczona do ich wkładu finansowego wniesionego przy zakładaniu spółki. Taką firmę rejestruje się w Companies Hause.